Köszöntő
Kedves Látogató!
Köszönjük, hogy érdeklődik irántunk. Ön az Encsi Csoda - Vár Óvoda és Bölcsőde honlapját olvassa.
Intézményünk Észak-Magyarországon, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében annak is Abaúji részén, Miskolc és Kassa között félúton található a 3. sz. főútvonal mentén, Encs Város Önkormányzatának fenntartásában működik.
Intézményünket 1949-ben alapították, s azóta folyamatosan üzemel és gyarapodik. Székhelyintézményünk a város tömegközlekedési csomópontjában található, ahol 8 óvodai csoport és 1 bölcsődei csoport üzemel és az intézmény irányítása is innen történik. Encs közigazgatási területén további 2 tagóvodánk működik, Abaújdevecser településrészen 1 csoportos óvoda, valamint Fügöd településrészen 2 csoportos óvoda biztosítja az ott élők ellátását. Intézményünk a település és környező települések gyermekeinek biztosítja az óvodai nevelést, valamint Encs város lakosai számára a bölcsődei gondozást.
Óvodánk maga alkotta meg Pedagógiai programját "Egészséges életmódra nevelés a környezet védelmével és a néphagyomány megőrzésével" címmel. Célkitűzéseink között szerepel az egészséges életmód kialakítása, mely magába foglalja a helyes táplálkozást, a megfelelő mennyiségű mozgást, a test és lélek egészségének egységét. Környezetvédelmi célkitűzésünk, hogy környezettudatos magatartás kialakításán fáradozzunk, ezen belül megismertetjük gyermekeinkkel a lakóhelyük flóráját, faunáját, a szelektív hulladék gyűjtés fontosságát, a kreatív újrahasznosítást. Néphagyományok őrzésével célunk, hogy becsüljék, értsék, tiszteljék múltjukat, hagyományainkat, ismerjék és ápolják.
A mindennapi nevelés során megvalósuló ismeretnyújtást projekt módszerrel végezzük, mely a játszva tanulást a kísérletezést, a természetes közegben történő tapasztalatszerzést, megfigyelést részesíti előnyben, pedagógiai programunkba beépítettük a "Kompetencia alapú óvodai nevelési program" elemeit.
Individuális nevelési elveket vallunk, amelyben az egyénre szabott, az adott fejlettségre épített nevelést, fejlesztést igyekszünk megvalósítani, fokozott figyelmet szentelve a hátrányos helyzetű, és a különös gondoskodást igénylő gyermekeknek. Közel áll pedagógiai nézeteinkhez Célestin Freinet-nek pedagógiai elvei, többet közülük beépítettünk nevelési gyakorlatunkba.
Az óvodai nevelés feladatinak ellátásához megfelelő humánerőforrással rendelkezünk, kollégáim képzett, elhivatott, jó szakemberek, akik átlag 23 éve vannak a pályán. Nevelőtestületünk 23 fő óvodapedagógusból áll, ebből 1 fő gyógypedagógus végzettséggel is rendelkezik, 12 fő szakvizsgázott pedagógus. Dajkáink (11 fő) támogatják, segítik nevelő munkánkat, óvodatitkárunk, gazdasági ügyintézőnk, a konyhai alkalmazott és karbantartó is az intézmény magas szintű működésén, működtetésén fáradozik. Tárgyi felszereltségünk a Regionális Operatív Programnak és további Uniós pályázatoknak köszönhetően, valamint az Encsi Kistérségi Társulás pályázatai révén megfelelő, biztosítja a gyermekek ellátását, foglalkoztatását.
Az utóbbi időszakban a TÁMOP-3.1.7-11/2-2011-0496 "Egy fecske is csinálhat nyarat - avagy Encs Óvoda referencia intézménnyé válása" című pályázatnak köszönhetően felkészülhetett intézményünk a referencia intézmény szolgáltatói feladataira, további minősítést követően reményeink szerint ezt a megtisztelő címet magunkénak tudhatjuk.
Az Encsi Többcélú Kistérségi Társulás, mint főpályázó konzorciumi tagjaként a TÁMOP-3.3.7-09/1-2010-0004 "Minőségi oktatás támogatása, valamint az egész életen át tartó tanulás elősegítése a kultúra eszközeivel az LHH kistérségek esélyegyenlősége érdekében" című pályázat révén a DIFER mérést és fejlesztést a kistérségben működő óvodákban is bevezették, gyakorlatukká tették, a horizontális tanulás feltételeit biztosította a kistérségi szakmai műhelyek működése, mely a pályázati támogatásnak köszönhető.
E néhány bemutatkozó sor reméljük felkeltette érdeklődését és ellátogat hozzánk, mint Szülő, vagy leendő Szülő ránk bízza gyermekét!
A mielőbbi viszont látásra!
Vajkóné Zsiros Emese
intézményvezető